Ekonomi

JPMorgan dört Türk bankasını negatif izlemeye aldı

JPMorgan, Türk banka hisselerine ilişkin temkinli bir analizi müşterisiyle paylaştı.

JPMorgan analistleri Mehmet Sevim ve Samuel Goodacre tarafından hazırlanan 23 Ocak tarihli analizde banka, Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ve Yapı Kredi’yi ‘Negatif Katalizör İzleme’ listesine aldıklarını belirtti.

Türkiye’deki makroekonomik normalleşme sürecinin heyecan verici olduğunu belirten banka, bunun uzun vadede bankacılık sektörü açısından olumlu bir görünüme yol açacağını öngördü. Ayrıca Türkiye’de bankacılık endeksinin yılbaşından bu yana CEEMEA bölgesindeki banka hisselerine göre yüzde 12 prim yaptığını vurgulayan banka, dördüncü çeyrek bilanço sezonuna temkinli yaklaştıklarını belirtti.

Bankanın analizinde, kısa vadede temel operasyonel trendin bozulabileceği öngörülüyordu. JPMorgan’ın analizinde döviz korumalı mevduatlardan geri dönüş çabalarının da ek risk oluşturduğu belirtildi.

Bankanın yaptığı analiz sonucunda Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ve Yapı Kredi için yatırım önerisi ‘nötr’ olarak belirlendi. JPMorgan, Akbank için hedef fiyatını 42 TL’den 45 TL’ye çıkardı; İş Bankası için ise 26,20 TL’den 30 TL’ye çıktı.

JPMorgan analizinde Garanti BBVA ve Yapı Kredi hedef fiyatta indirime gitti. Banka Garanti BBVA’nın hedef fiyatı 73,50 TL’den 72,40 TL’ye yükseldi; Yapı Kredi hedef fiyatını da 28 TL’den 27 TL’ye düşürdü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu