Yaşam

Harvey Weinstein ikinci cinsel istismar davasında suçlu bulundu

Amerikalı film yapımcısı Harvey Weinstein, Los Angeles’ta aleyhine açılan cinsel suistimal davasında suçlu bulundu. Weinstein üç cinsel saldırıyla suçlandı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, 70 yaşındaki Weinstein, 2020 yılında başka bir cinsel istismar davasında kusurlu bulundu ve 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Pazartesi günkü duruşmanın ardından Weinstein daha uzun bir hapis cezasıyla karşı karşıya.

İki ay süren duruşmalarda mahkemeye Weinstein’ın kadınlara cinsel saldırıda bulunmadan önce sahip olduğu gücü nasıl kullandığı anlatıldı. Weinstein, kimliğinin korunması için gerçek kimliği gizlenen “Jane Doe 1” adlı kadının cinsel saldırı iddialarında hatalı bulundu. Mahkeme, California Valisi Gavin Newsom’un eşi Jennifer Siebel ve “Jane Doe 2” olarak bilinen bir bayanın iddialarına ilişkin delil yetersizliğinden misyonerlik dışı bir karar verdi. Weinstein, “Jane Doe 3” olarak bilinen başka bir kadının tezine karşı beraat etti.

Son suçlamalar arasında 2004 ile 2013 yılları arasında Beverly Hills ve Los Angeles’taki otellerde yaşanan cinsel saldırı tartışmaları yer alıyor.

Harvey Weinstein’ın 2020’de New York’ta mahkum edilmesi, film endüstrisinde yıllarca süren cinsel tacize karşı çıkan #MeToo hareketi için bir dönüm noktası oldu.

Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow ve Salma Hayek gibi yıldızlar, Weinstein’ı cinsel akınla suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu