Ekonomi

Diyarbakır’da Deprem Sonrası Turizm Hareketliliği

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından zarar gören Diyarbakır’da Ramazan Bayramı’nın ardından turizm hareketliliği başladı.

6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremlerle 11 ilde turizm sektörü durma noktasına geldi. Diyarbakır turizmi deprem faciasının ardından canlandı. Tarihi ve turistik yerlerin az da olsa zarar gördüğü kentte, seçim sonrası turizm seviyesinin yüzde 100’e çıkması bekleniyor.

Turizmin 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerden az da olsa etkilendiğini kaydeden şube temsilcileri, kentlerdeki seçim faaliyetlerinin seyahat türlerini etkilemesi nedeniyle birçok kişinin seyahat planlarını seçim sonrasına ertelediğini söylediler.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Mezopotamya Bölge Temsil Heyeti Üyesi ve ARAS Turizm İşletme Meclisi Başkanı Recep Koyuncu, Diyarbakır’da son 10 gündür turizmde gevşemenin söz konusu olduğunu söyledi. Deprem felaketiyle turizm sektörünün sekteye uğradığını belirten Koyuncu, “Diyarbakır bir kültür ve medeniyetler şehridir. Pandemi sonrası bir söylem hareketliliği yaşandı. yüzde 100 diyelim. Bayram itibari ile kentte bir hareketlilik başladı diyebiliriz. Depremin etkileri bayram öncesi de devam etti. “Bu etkiyle kimse bir yere gidemez oldu. Bayramda aile ziyaretlerinden yararlanan vatandaşlar kendilerine bayram havası oluşturdu. Herkes birbirine bakıp hareketlilik olduğunu görünce turizmde biraz canlanma oldu. Son 10 gündür Diyarbakır’da turizmde bir rahatlama var” dedi.

Turizmde hareketliliğin önceki yıllarda olduğu seviyeye gelebileceğini belirten Koyuncu, “Bu yıl şehrimizde yoğunluk yüzde 100’e ulaşmadı. Artış oranı yüzde 10-20. Biz bu oranın daha da artmasını bekliyorduk. Yüzde 60 civarında. Artış olmamasını seçime bağlıyoruz” diye konuştu. Geçen seneye göre şimdilik yüzde 90 azalma var. En büyük sebebi de dediğimiz gibi deprem. Seçimden sonra da geçmiş yıllarla aynı seviyeye gelmesini bekliyoruz” dedi. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu