Ekonomi

AB: Çin’in Rusya’ya silah vermesi bizim kırmızı çizgimiz olur

Borrell, AB ülkeleri dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dış İlişkiler Komitesi Toplantısı’nın girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ankara ziyareti sırasında “Çin’in Ukrayna savaşında özellikle Rusya’ya silah desteği sağlama düşüncesinden endişe duyuyoruz” açıklamasını hatırlatan Borrell, Blinken gibi Çin’in en üst düzey diplomatı olan Çin Komünist Partisi’nin de temsilcisi konumunda. (ÇKP) Merkezi. Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Vang Yi ile görüştüğünü belirtti.

Borrell, Çinli diplomata AB’nin bu konudaki yaygarasını dile getirdiğini belirterek, “Onlardan bunu yapmamalarını istedim. Bunun bizim için sadece bir endişe konusu olmayacağını, aynı zamanda bizim için bir kırmızı çizgi olacağını ifade ettim. Bana ‘bunu yapmayı planlamadıklarını’ söyledi. Tetikte olmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Blinken dün yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin savaşın başından beri Çin’i bu konuda uyardığını hatırlatarak, Çin’in Rusya’ya doğrudan silah takviyesi yapmasının diğer ülkelerle ilişkilerini etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu